سفارش تبلیغ
صبا


کتاب حسینی-2 -


درباره مهاجر
کتاب حسینی-2 -
مدیر وبلاگ : مهاجر[197]
نویسندگان وبلاگ :
مسئول مسافرت[71]
معاون فرهنگی[2]
معاون علمی[2]
معاون اداری-مالی[2]
وحید نصیری کیا[13]
احسان آقارضایی[-2]
سعید توکلی[2]
محمد علی بیگی[0]
میهمان[6]

آی دی نویسنده
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
اطلاع رسانی
جهادی 87
جهادی 88
درباره جهادی
فعالیت‏ها در جهادی
خاطرات جهادی
فقر و محرومیت
مطالب طنز
فرکانس محرمانه
وقایع
شورای هماهنگی
مؤمن جهادی
خواهران جهادی
بسیج سازندگی
فرهنگی داخلی


.::رفیق قافله::.
شورای هماهنگی گروه های جهادی
تأملاتی در باب جهادی
بنیاد فرهنگی والی
مؤسسه جهادی
بسیج سازندگی
یاوران جهادگر
جواد الائمه
مهرباران
رضوان
رازدل
آفتاب طلایی(نیک شهر)

.::همرهان::.
آنتن [35]
کتاب های سید مرتضی [177]
فلسفه و حکمت [148]
باشگاه اندیشه [137]
صالحین شیعه [62]
ماهنامه حیات [146]
ماهنامه حضور [295]
ماهنامه راه [134]
سبکبالان [102]
مجاهد [389]
ساجد [133]
نائب [355]
[آرشیو(12)]

شماره دوم نشریه هجر.آبان 88.نسخهpdf آوای مهاجر


اشتراک فصلنامه مهاجر
 
لوگوی وبلاگ
کتاب حسینی-2 -

کلیه حقوق این وب‏گاه متعلق به گروه جهادی مهاجر است
Mohajer.basij@gmail.com
 RSS 

تاملی در نهضت عاشورا/ رسول جعفریان/ نشر :انصاریان
کتاب حاضر پژوهشی 384 صفحه‌ای درباره چگونگی شکل‌گیری، تبعات، تحریفات و شعایر نهضت عاشورا است که نویسنده در آغاز متون کهن تاریخی مربوط به این نهضت را معرفی می‌کند. در اثنای کتاب "زمینه‌های قیام کربلا"، "اربعین امام حسین"، "حکمت شهادت امام حسین"، "آغاز نهضت امام حسین" بررسی شده است.

در پایان کتاب نیز پس از مروری بر کتاب "کامل الزیارات ابن قولویه"، "بستر تاریخ عزادارای"، "تحریفات شعایر عاشورا "و کتاب "روضه الشهدا "نوشته ملاحسین کاشفی نیز نقد و تحلیل شده است.
ترکیب‌بند مولانا محتشم کاشانی/ علی بن احمد محتشم/خطاطان: عبدالمجید طالقانی

غلامحسین امیرخانی/ نشر :انجمن خوشنویسان ایران
محتشم با یک شاهکار مخلصانه ماندگارترین شعر عاشورایی تا امروز را سروده است و چه انتخاب قشنگی است مویه‌های عاشورایی این مرد کاشانی برای سپردن به پیچ و خم خط نستعلیق!

کار استاد غلامحسین امیرخانی را اگر دیده باشید حتما تصدیق می‌فرمایید که نیازی به تعریف و تمجید ما ندارد. حتی توضیح دادن درباره‌اش هم کار دشواری است.

مگر می‌شود طعم غذا نذری‌های ظهر عاشورا را توصیف کرد؟ 
 چهل روز عاشقانه/ محمدرضا سنگری/نشر:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

این کتاب به مناسبت سال عزت حسینی درباره وقایع و رویدادهای پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانش تا اربعین آن حضرت نگاشته است. دکتر محمد رضا سنگری در این کتاب ضمن بیان شداید و مصایب وارده بر خاندان مظلوم حضرت سیدالشهدا ـ طی این چهل روز ـ زبان حال هر یک از بازماندگان نهضت عاشورا را بیان کرده است. نمونه‌ای از مطالب کتاب به این قرار است" :کربلا باز گشته است؛ به شوق تماشای زیبایی، زیبایی دشتی که چهل روز پیش گل‌های پر پر خدا آن را آذین بسته بود. با هیمنه و شکیب آمده است به تماشای زیبایی؛ زیبایی حسین، زیبایی خیره‌کننده خنجری کوچک که سه شاخه تیر، سه چشمه سرخ از سپیدای آن گشود. بازگشته است. پس از چهل روز تازیانه، همراهی با سری بر نیزه، شماتت و شادی دشمن. پس از اربعین فراق، پس از هجران هستی سوز حسین. چهل روز پیش، زیباترین صحنه جهان، اثر هنرمندانه‌ترین نقاش خدا در مقابل نگاهش نشسته بود.

این استاد دانشگاه و مؤلف کتاب‌های درسی کتاب دیگری نیز دارد به نام سلام موعود (نشر :یاقوت) که ترجمه و بیانی توصیفی از زیارت عجیب ناحیه مقدسه است.

 
حماسه حسینی (یادداشتها و سخنرانیها)/ آیت‌الله شهید مرتضی مطهری/ صدرا
کتاب درباره تحریفات در واقعه تاریخی کربلا است. دربازگوئی این واقعه بزرگ، تحریفاتی صورت گرفته است. لهذا در چهار فصل این بحث را تقدیم می‌کنیم. فصل اول در اطراف معنی تحریف و انواع تحریفاتی که در دنیا وجود دارد و اشاره به اینکه انواع تحریفات در حادثه تاریخی عاشورا واقع شده است. فصل دوم درباره عوامل تحریف است، یعنی بطور کلی در قضایای دنیا که تحریف صورت می‌گیرد، به چه علت صورت می‌گیرد. مخصوصا در نقل حادثه کربلا چه عواملی دخالت داشته است. فصل سوم عبارت است از توضیحی درباره تحریفاتی که در همین داستان و واقعه تاریخی صورت گرفته است. فصل چهارم در اطراف وظائف ما اعم از علما و توده مسلمانان می‌باشد.

 
در پرتو آذرخش/ آیت‌الله‌ محمدتقی مصباح یزدی/ ناشر :موسسه امام خمینی
آیت الله مصباح یزدی دو کتاب ارزشمند درباره کربلای حسین دارند. اولی‌اش همین است که بالا اسمش اومده و دومیش کتاب حاوی سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی در نهضت عاشورا است که در آن درباره علل و زمینه‌های پیدایی نهضت عاشورا و نیز پیامدهای این نهضت و برخی مسائل دیگر بحث شده است .بخشی از سخنرانی‌های کتاب نیز درباره فهم دینی, کثرت گرایی و وحی و نبوت است .موضوع سخنرانی‌ها ز این قرار است" :زمینه‌های پیدایش نهضت عاشورا", "درس‌هایی از نهضت عاشورا" "شبه‌ها, عاملی مهم در گمراهی انسان", "روش فهم دین", "قرائت‌های مختلف از دین", "پلورالیزم دینی", "هرمنوتیک و تاویل در متون دینی", "بی نیازی انسان مدرن از دین", "وحی, کلام خدا یا کلام پیامبر "و "شبهه در عصمت پیامبر و امامان ."

و کتاب دیگر ایشان "آذرخشی دیگر از آسمان کربلا" است که به همت انتشارات موسسه امام خمینی منتشر شده است. این مجموعه شامل سخنرانی‌هایی درباره واقعه کربلا است که ذیل عناوینی از این دست سامان یافته است :"شب‌های پیرامون عاشورا و بزرگداشت آن"، "زمینه‌های قیام عاشورا"،"روش‌های به کار گیری عوامل انحراف جامعه از سوی معاویه"، "فعالیت مخفیانه امام حسین (ع) در زمان معاویه"، "علل انفعال جامعه در برابر فعالیت‌های معایه"، "وظایف حکومت و مردم در شرایط حاضر" و "امر به معروف و نهی از منکر در قرآن" .

این دو کتاب غیر از موضوع دو خصوصیت مشترک هم دارند: یکی اینکه هر دو با فاصله کمی بعد از انتشار کمیاب می‌شوند. دیگر اینکه هر دو به شدت جدید و نو هستند در طرح مسائل. نوگرایی در عین روایت ساده و روان.  
روز واقعه یا مقتل مقرم/ عبدالرزاق موسوی مقرم/ مترجم : محمدرضا عزیزاللهی‌کرمانی/ ناشر :دفتر نشر نوید اسلام

یکی از کتابهای مرجعی که برای همه ما قابل رجوع و استفاده است، مجوعه آثار مرحوم موسوی مقرّم است. از بس که ساده و همه فهم است! بخشی از موضوعات مورد اشاره در این کتاب عبارت است از: " ورود به کربلا"، "قیام مسلم"، "حرکت به سوی عراق"، "سخنرانی ابن زیاد"، "شب عاشورا"، "شهادت اهل بیت"، "شهادت عباس (ع)"، "حوادث بعد از شهادت"،"کوچ از کربلا"، "گفت و گوی یزید با امام سجاد" و "خطبه حضرت زینب".نویسنده : مهاجر » ساعت 9:0 عصر روز جمعه 88 دی 4
نظرات شما ()