سفارش تبلیغ
صبا


نقد چهارم (قسمت اول) -


درباره مهاجر
نقد چهارم (قسمت اول) -
مدیر وبلاگ : مهاجر[197]
نویسندگان وبلاگ :
مسئول مسافرت[71]
معاون فرهنگی[2]
معاون علمی[2]
معاون اداری-مالی[2]
وحید نصیری کیا[13]
احسان آقارضایی[-2]
سعید توکلی[2]
محمد علی بیگی[0]
میهمان[6]

آی دی نویسنده
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
اطلاع رسانی
جهادی 87
جهادی 88
درباره جهادی
فعالیت‏ها در جهادی
خاطرات جهادی
فقر و محرومیت
مطالب طنز
فرکانس محرمانه
وقایع
شورای هماهنگی
مؤمن جهادی
خواهران جهادی
بسیج سازندگی
فرهنگی داخلی


.::رفیق قافله::.
شورای هماهنگی گروه های جهادی
تأملاتی در باب جهادی
بنیاد فرهنگی والی
مؤسسه جهادی
بسیج سازندگی
یاوران جهادگر
جواد الائمه
مهرباران
رضوان
رازدل
آفتاب طلایی(نیک شهر)

.::همرهان::.
آنتن [35]
کتاب های سید مرتضی [176]
فلسفه و حکمت [148]
باشگاه اندیشه [137]
صالحین شیعه [62]
ماهنامه حیات [146]
ماهنامه حضور [295]
ماهنامه راه [133]
سبکبالان [102]
مجاهد [389]
ساجد [133]
نائب [355]
[آرشیو(12)]

شماره دوم نشریه هجر.آبان 88.نسخهpdf آوای مهاجر


اشتراک فصلنامه مهاجر
 
لوگوی وبلاگ
نقد چهارم (قسمت اول) -

کلیه حقوق این وب‏گاه متعلق به گروه جهادی مهاجر است
Mohajer.basij@gmail.com
 RSS 

اشاره:
هر «مسافرت جهادی» برای شرکت‏کنندگان آن «سفر نو»یی خواهد بود که با وجود روح حاکم بر سفرهای جهادی نباید با دیگر مسافرت‏ها قیاس شود(البته «سفر اول» همیشه دلچسب‏تر است!). گر چه این نظر راه را بر «نقد و بررسی» فرآیند برگزاری مسافرت جهادی نمی‏بندد. فعالیت‏های مختلفی که در مجموع منجر به برگزاری مسافرت جهادی می‏شود باید هر ساله مورد مداقه قرار گیرد، برای نقاط ضعف چاره‏ای اندیشیده و  در مسیر مرتفع نمودن آن حرکت کرد و نقاط قوت آن را بهبود بخشید.
کاری که از مسافرت جهادی دوم بدان بطور گسیخته پرداخته می‏شد. بر آن شدیم تا برای مسافرت امسال این روند تا حد امکان  مکتوب، مشروح و دقیق باشد.
این مهم در دو بخش «قبل از مسافرت» و «حین مسافرت» بررسی شده است. در این قسمت به فعالیت‏های قبل از مسافرت خواهیم پرداخت. برخی از فعالیت‏ها هم در قسمت دوم در بخش معاونت‏ها بررسی خواهیم کرد. بدیهی است به دلیل عدم دسترسی به اغلب دوستان این مطالب از دیدگاه بنده به عنوان مسئول گروه جهادی و مسافرت جهادی سوم و چهارم نوشته شده‏است. قطعاً نقد دوستان نسبت به عملکرد بنده و دیگر دوستان نیز محترم و قابل درج در این وب‏گاه خواهد بود. از نظرات همه دوستان در این مورد استقبال می‏کنیم.
+فعالیت‏های پیش از مسافرت و طول سال:
نگاهی به طیف فعالیت‏ها و شیوه‏ی اجرای آنها نشان می‏دهد که فعالیت‏ها صرفاً در جهت تبلیغ گروه‏ جهادی و سفر جهادی بوده‏است. برگزاری نمایشگاه عکس، طرح روزه عمومی، چاپ نشریه مهاجر همسفر(ویژه ثبت‏نام) و ... همه نشان از صدق این نظر دارد. در حالی که شاید بتوان گفت تنها فصلنامه مهاجر در جهت ایجاد معرفت نسبت به حرکت جهادی بوده است(با تیراژ و طیف مخاطب محدود!). هیج جلسه‏ای یا زمانی برای تبیین اهداف و آرمان‏های مسافرت جهادی و حرکت جهادی برگزار نشده است و این بسیار خطرناک است. طیف شرکت‏کنندگان و ثبت‏نام کنندگان بخوبی بازتاب این فعالیت‏ها را نشان می‏دهد.
پس باید در تعریف فعالیت‏ها تناسبی بین «تبلیغات» و «ایجاد معرفت» برقرار کرد و بر وجه دوم بیشتر پای فشرد.

+ تبلیغات و ثبت نام:
ثبت نام در 3 پایگاه انسانی، پایه و مهندسی انجام شد. روند ثبت نام و زمان ثبت‏نام و حجم تبلیغات در مقایسه با سال‏های گذشته وضعیت مطلوب‏تری داشت. سال گذشته 50 نفر از 150 نفر ثبت‏نام کننده در مسافرت شرکت کردند(33% ثبت‏نام کنندگان) و امسال 65 نفر از 120 نفر ثبت‏نام کننده در مسافرت شرکت کردند(50% ثبت‏نام کنندگان).
توزیع دورنما، قبض کمک مالی و برنامه فرهنگی داخلی در بین شرکت‏کنندگان از نکات مثبت امسال بود، اگر چه باید زودتر(هنگام ثبت نام) این کار انجام می‏شد.
برگزاری جلسه توجیهی هم تأثیر خوبی در ثبت نام کنندگان داشت. برای جلسه توجیهی باید برنامه ریزی بیشتری کرد. ولی وجود آن بسیار مفید است.
چند پیشنهاد در این رابطه:
1. جمع‏آوری کمک مالی از اساتید و دعوت آنها به مسافرت:
پیشنهادی که از سال گذشته هم مطرح بود؛ لیکن نیاز به پیگیری و صرف وقت و برنامه‏ریزی دارد. به نظر بنده باید این کار را از کانال‏های مختلف پیگیری کرد(دفاتر گروه‏ها، ریاست دانشگاه و دانشکده‏ها، معاونت فرهنگی-دانشجویی و ...).
2. دعوت بزرگان:
در دو زمینه خارجی و داخلی قابل پیگیری است و فکر می‏کنم طی این 4 مسافرت وجود نداشته و یا خیلی ضعیف بوده است:
- جو داخلی مسافرت:
مثلاً حضور حاج‏آقا وحیدی و یا حاج‏آقا قاسمیان و یا حتی آقای پناهیان و یا آقای رحیم پور ازغدی؛ حضور این افراد در جمع مسافرت بسیار اثر بخش است.
حضور ریاست دانشگاه، دفتر نهاد و یا معاون فرهنگی- دانشجویی و ... برای جلب همکاری بیشتر آنها مؤثر است.
- فرهنگی خارجی:
بعضی افراد چهره‏اند. یعنی کافی است شما جایی اعلام کنید فلانی قرار است بیاید؛ غلغله می شود! بعضی از افراد بالا همینطورند! اگر قرار شد تشریف بیاورند می‏شود هم در سطح استان و هم در شهرستان و روستاها از آنها استفاده کرد!
3. تبلیغات رو در رو:
ارتباط و صحبت رو در رو بهترین شیوه معرفی حرکت به دانشجویان است. می‏توان به بهانه‏های مختلف از فضای باز دانشگاه (مثلاً جلوی سلف و یا ورودی دانشکده‏ها) استفاده کرد.
تبلیغات و کمپ داخل شهر هم به نظر کارآمد خواهد بود.
*آنچه در تبلیغات رو در رو مهم است؛ آگاهی شخص مذکور نسبت به حرکت و فعالیت‏های گروه است.
4. ...
از پتانسیل دیگر تشکل‏ها برای معرفی حرکت هم می‏توان استفاده کرد، لیکن باید مراقب بود.
دیدارهای عمومی هم در این رابطه مفید است. مثلاً قبل از نماز ظهر در مسجد امام علی(ع) و یا اوایل ترم در نمازخانه خوابگاه. این کار در جذب ورودی‏های جدید مخصوصاً طیف مذهبی آنها بسیار مفید است.

معرفی گروه به ورودی جدیدها به هنگام ثبت‏نام هم مفید است.از این جهت که والدین دانشجویان هم حضور دارند اهمیت بیشتری دارد.
همایش با محوریت موضوع«محرومیت» و یا «هجرت و جهاد» هم مفید است که سال گذشته نتوانستیم اجرا کنیم.
پخش فیلم ماهیانه و یا دوهفته‏ای هم با همین موضوع پیشنهاد می‏شود. با توجه به اینکه بهانه‏ای است تا درباره این حرکت با دانشجویان تعامل شود. اگر خشک و خالی هم نباشد چه بهتر!

برگزاری نمایشگاه عکس در مکان‏های مختلف مانند دیگر دانشگاه‏ها، فرهنگسراها و ادارات نیز ایده خوبی‏است. که علاوه بر سمنان در تهران هم قابل پیگیری است.

+تیم اجرایی(معاونین) مسافرت:
کمبود نفرات مناسب برای برگزاری مسافرت جهادی از ابتدا مشکل گروه ما بوده است بطوریکه معمولاً انتخابی بین چند گزینه حداقل برای بنده وجود نداشته است. به نظر بنده این مشکل به دلایل زیر است: 
1. از دست دادن هسته اولیه:
اگر به شرکت کنندگان اولین سفر جهادی(نوروز85-دونخی) نگاه کنیم خواهیم دید که تمامی کسانی که ورودی همان سال(84) بودند اغلب در مجموعه بسیج جذب شدند. حسن سزاوار، امین آجورلو و سید حسین تقیان که حدوداً هسته مرکزی حوزه* را تشکیل می‏دهند. لیکن از این سه نفر هیچکدام در مسافرت سال بعد به عنوان معاون حضور نداشتند و یا شرکت نکردند. حضور این افراد در گروه جهادی می‏توانست شرایط رشد گروه را فراهم نموده و اکنون وضعیت دیگری حاکم بود. در کل جذب پتانسیل‏های ایجاد شده در گروه جهادی توسط ارکان مختلف بسیج دانشجویی زمینه رکود گروه را فراهم نموده است (سعید سلمانی، سجاد شیرکوند و مسعود بهرامی از معاونین جهادی سوم و  محمد زیبافر از نیروهای بالقوه گروه). علاوه بر آنکه برخی تنگ‏نظری‏ها مانع حضور برخی افراد در تیم اجرایی مسافرت شده‏است. در این صورت معاونین مسافرت تنها یکسال (حتی یک مسافرت) با گروه همکاری نموده و پس از مسافرت به کار دیگری مشغول می‏شوند.
2. نبود امکانات، دفتر و فضای مجزا برای گروه جهادی:
پس از گذشت حدود دو سال و نیم از شروع فعالیت گروه هنوز جلسات این گروه در مکان‏های مختلف مانند مسجد، اتاق بسیج، منزل دوستان و ... برگزار می‏شود. هر لحظه امکان دارد کامپیوتری که اطلاعات گروه در آن ذخیره شده‏است جا به جا شود(چند ماه پیش این اتفاق افتاد و یک هفته کار گروه را دچار مشکل کرد). اگر کسی بخواهد با گروه ارتباط برقرار کند نمی‏داند باید به کجا مراجعه کند و چه کسی پاسخگوی اوست. تلفن تماسی وجود ندارد و ... . وضعیت مالی گروه مستقل نیست. همه و همه این عوامل شرایط عدم انسجام گروه را در طول سال فراهم می‏کند. بطوریکه حقیر نتوانستم بین اعضای اندک گروه طی 6 ماه انسجام خاصی برقرار کنم. قطعاً تا این مشکل مرتفع نشود نباید انتظار یک گروه منسجم را داشت.
3. کمبود وجود فارغ‏التحصیلان برخی دبیرستان‏ها:
حضور فارغ‏التحصیلان دبیرستان‏هایی مانند مفید، خواجه نصیر و ... در دانشگاه‏های تهران زمینه مساعدی برای گروه‏های جهادی این دانشگاه‏ها فراهم نموده‏است (گر چه از این ناحیه ضربه‏هایی هم به حرکت‏های جهادی در دانشگاه‏های مذکور خورده‏است که باعث تصمیم به تصویه و  کم کردن نفوذ این طیف در گروه‏های جهادی شده‏است). تجربه جهادی نداشتن مشکل بسیاری از معاونین مسافرت در دانشگاه ماست.  

در مجموع کمبود نیروی انسانی یکی از مشکلات گروه است که باید تربیت و منسجم شوند. راه‏کارهای زیر پیشنهاد می‏شود:
1. تشکیل گروه مطالعاتی و جلسات منظم درباره حرکت جهادی.
2. برگزاری اردوهای تشکیلاتی ویژه ماهیانه یا دو ماهیانه.
3. برگزاری سفر جهادی ویژه نوروز برای 25-30 نفر و یا شرکت در مسافرت جهادی دیگر گروه‏ها مثلاً رضوان.


تیم اجرایی مسافرت امسال 4 ماه زودتر(حدود اسفندماه) تشکیل جلسه داد؛ لیکن در حوزه فعالیت‏های فرهنگی(خاجی) و پژوهش‏های مردمی نسبت به سال گذشته ضعیف‏تر عمل شد.
عملکرد معاونین امسال را در قسمت اجرایی مسافرت بررسی خواهیم کرد.
به نظر بنده تیم مسافرت امسال حداکثر تا اواسط آذر ماه باید تشکیل جلسه بدهد. مسئول مسافرت هم باید تا اواسط آبان ماه معین شود.

+سفرهای شناسایی:
سفرهای شناسایی در مقایسه با سال گذشته 3 ماه زودتر شروع شد. تا 15 فروردین ماه 2 سفر انجام شده‏بود و منطقه مسافرت قطعی شده بود. لیکن مسافرت سوم باید کمی زودتر انجام می‏شد که به دلیل انتخابات به تعویق افتاد.
از لحاظ زمانی مسافرت‏ها مناسب بود. لیکن تیم سفرها و هدفمند بودن آنها چندان برنامه‏ریزی نشده بود.
به نظر بنده سفرهای پیش‏قراولی طبق برنامه زیر برای مسافرت تابستان مناسب است:
1. بهمن ماه:  بررسی اولیه چند منطقه
2. اسفند ماه: انتخاب قطعی منطقه و ارتباط با مسئولان استان و شهرستان
3. فروردین ماه: شناسایی دقیق عرصه‏های فعالیت و انجام سفرهای تخصصی فرهنگی، سازندگی و پژوهش‏های مردمی و اسکان گروه
4. اردی‏بهشت ماه: بررسی تغییرات منطقه و تکمیل ارتباطات
5. تیرماه: سفرهای تدارکاتی، قطعی نمودن عرصه‏ها، اطلاع رسانی

+ زمان مسافرت:
زمان مسافرت امسال با توجه به چند فاکتور انتخاب شد:
1. شرایط آب و هوایی منطقه:
با توجه به گرمای منطقه هر چه مسافرت زودتر انجام می‏شد، کار در منطقه با سختی کمتری مواجه می‏شد.
2. زمان قبل و بعد از مسافرت:
هر چه زمان بیشتری وجود داشته باشد وقت بیشتری از معاونین گرفته خواهد شد و بعد از مسافرت زمان بیشتری برای ارائه مستند وجود خواهد داشت.
3. تعداد شرکت کنندگان:
هر چه زمان مسافرت به پایان سال تحصیلی نزدیک‏تر باشد انصراف شرکت‏کنندگان به دلایل مختلف کمتر خواهد بود.
به نظرم در هر سه مورد موفقیت حاصل شد. لیکن مدت کم بین اتمام امتحانات پایان ترم و برگزاری مسافرت بر فعالیت‏های فرهنگی و پژوهشی اثر منفی گذاشت.

+منطقه مسافرت:
منطقه مسافرت از نظر محرومیت درجه متوسط قرار داشت ولی برای فعالیت فرهنگی بهترین انتخاب بود.**
-----------------------------------
* منظور حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان(امام حسین(ع)) است.       
** در زمینه «سفرهای شناسایی» جزوه مختصری تهیه شده‏است که به زودی پس از رفع برخی نواقص آن در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت.نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 9:0 صبح روز دوشنبه 87 مرداد 28