سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا


جهادی 87 -


درباره مهاجر
جهادی 87 -
مدیر وبلاگ : مهاجر[197]
نویسندگان وبلاگ :
مسئول مسافرت[71]
معاون فرهنگی[2]
معاون علمی[2]
معاون اداری-مالی[2]
وحید نصیری کیا[13]
احسان آقارضایی[-2]
سعید توکلی[2]
محمد علی بیگی[0]
میهمان[6]

آی دی نویسنده
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
اطلاع رسانی
جهادی 87
جهادی 88
درباره جهادی
فعالیت‏ها در جهادی
خاطرات جهادی
فقر و محرومیت
مطالب طنز
فرکانس محرمانه
وقایع
شورای هماهنگی
مؤمن جهادی
خواهران جهادی
بسیج سازندگی
فرهنگی داخلی


.::رفیق قافله::.
شورای هماهنگی گروه های جهادی
تأملاتی در باب جهادی
بنیاد فرهنگی والی
مؤسسه جهادی
بسیج سازندگی
یاوران جهادگر
جواد الائمه
مهرباران
رضوان
رازدل
آفتاب طلایی(نیک شهر)

.::همرهان::.
آنتن [35]
کتاب های سید مرتضی [176]
فلسفه و حکمت [148]
باشگاه اندیشه [137]
صالحین شیعه [62]
ماهنامه حیات [146]
ماهنامه حضور [294]
ماهنامه راه [133]
سبکبالان [102]
مجاهد [389]
ساجد [133]
نائب [355]
[آرشیو(12)]

شماره دوم نشریه هجر.آبان 88.نسخهpdf آوای مهاجر


اشتراک فصلنامه مهاجر
 
لوگوی وبلاگ
جهادی 87 -

کلیه حقوق این وب‏گاه متعلق به گروه جهادی مهاجر است
Mohajer.basij@gmail.com
 RSS 

سلام
در رابطه با بحث تداوم در بخش برادران هم اتفاق خاصی رخ نداد.!!!!!!
جمله بالا از کجا سرچشمه می گیرد؟ تعریف تداوم چیست؟
اگر معنی «تداوم» داشتن ارتباط از طریق نامه و تلفن با جوانان منطقه و ارائه خدمات از قبیل مشاوره فکری، آموزش مهارت، ارسال بسته های فرهنگی، حضور دوباره در منطقه و ... نیست! از دوستان و همچنین مسئولین اردو می‏پرسم «تداوم در کار فرهنگی را تعریف کنید.»
بقیه بحث بماند برای گزارشی که در واحد فرهنگی خارجی آماده شده و ان شاءالله ارائه می شود.
یا علی یا علی!
مسئول اسبق واسبوق فرهنگی خارجی
--------
پی نوشت*:
از یادداشت شما بسیار خوشحال شدم؛ پس از چندی که بهانه ای برای خوشحال شدن یافت نمی شود. بالاخره عمرمان کفاف داد و دیدیم که کسی جز خودمان در این جا مطلبی می گذارد درباره جهادی. این در حالی است که حداقل 6 ماهی از ایجاد پروفایل معاونت ها می گذرد. گفتیم پس از آن همه نقد-که هنوز هم تمام نشده- درباره جهادی امسال نظری، یادداشتی، اعتراضی، ناسزایی، لگدی، بالاخره از سوی دوستان یا حدقل معاونین به حقیر که نه، به جهادیمان چیزی  برسد-گر چه ما امید نداشتیم از دوستان بر ما چیزی بماسد(و به قول دوستی دنبه ای داشته باشد!)-  که دریغ از خدویی** که رهگذری بر سیمای‏مان بیاندازد-به جز رقعه ای که یکی از دوستان نوشته بود و می خواست برایمان میل کند والقضا دستش شکست- و در دل گفتیم که ما را به خیر شما ... . این ها را گفتم که از عظمت کرده ی خود به خویش ببالید و در دل بگویید«أنا رجل ...».
لیکن به همان اندازه که خوشحال شدم-که شرحش آمد- همان اندازه هم شکه شدم از این لحن کلام شما-گر چه برایم بی سابقه نبود. واز آن جا که فرصت نوشتن این مرقومه را نداشتم گذاشتم برای این زمان. بگذریم.
آقای محمد «صادق» طوسی، معاون فرهنگی خارجی مسافرت، بیایید «صادق» باشیم! این جا نه محل گزارش به نهادی است که بخواهیم گروهمان را بزرگ کنیم-که حقیر با این شیوه به کلی مخالفم گرچه به مذاق برخی خوش نیاید- و نه جایی برای نشان دادن بیلان کاری به دیگر گروه ها و الخ. قرار بود جایی باشد برای اطلاع رسانی و گفت و گو در باب جهادی و هر آنچه به آن مربوط می شود. پس دلیلی ندارد از کار نکرده گزارشی بدهیم.
در بخش برادران کار تداوم نداشتیم-نه اینکه انتظار داشتیم و اهمال شما باعث عدم تحقق آن شده. 
منظور از «تداوم» هم واضح است؛ بررسی روستا از لحاظ فرهنگی و ارتباط با فاکتورهای مؤثر در منطقه(مثل معلمین، روحانیون و ...) و در نهایت انتخاب رابط فرهنگی در بازه برگزاری مسافرت. ارتباط و پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری با شخص انتخاب شده در جهت انجام برنامه های فرهنگی در روستا و خودکفایی روستا از این کمک بعد از حداکثر دوسال.  
در آخر هم عرض کنم که بنده در آمال خود همیشه آرزو داشتم اینجا به فضایی برای ایجاد بیان نظرات مختلف درباره جهادی مبدل شود-که تا به حال نشده است- ولی تا امروز کمی فرصت و شاید هم اهمال بنده اتمام حجت با دوستان را از من گرفته بود. که ان شاء الله به زودی این کار را خواهم کرد. این را گفتم که فکر نکنید آن پست پس از این مطلب به ذهنم خطور کرد.
یا حق
 

*مسئول سابق گروه جهادی و مسافرت 86 و 87 مهاجر
**آب دهان، یا همان «تُفِ» خودمان.نویسنده : معاون فرهنگی » ساعت 10:0 صبح روز پنج شنبه 87 آذر 14


اتل متل یه قصه
نون و پنیر و پسته
اتل متل عاشقی
نه لیلی و نه باقی!
اتل متل یه عده
از هر قماش و فرقه
اتل متل جهادی
زرین آباد و بردی
علی، حمید و سعید
رئیس اردو وحید
یه مستند با دوربین
همین چیزی که دیدین
اتل متل دارابی
همش میره زیرآبی
داش علی قربانی
اومده بود مهمونی
مصطفی قبل بردی
رفته هفده جهادی
گندمونه مصطفی
هم طول و هم ارتفاع
فرهنگ فقط داخلی
سعید فقط رضایی
حمید گل باقالی
آخ که چقدر باحالی
روزا همش بعد کار
جمع می شدیم تو آبشار
بعدش ناهار بعدش خواب
چی داری؟! درخواست آب
شام و ناهار صبوحی
دست پخت حاجی روحی
نماز مغرب، عشا
مسجد می رفتیم شبا
گل یا پوچ تو ترن
دارابی جون کف بزن
داریم می شیم آماده
حال همه کساده
اومده وقت رفتن
بازهم حسین کف بزن
حداحافظ جهادی
تا سفرهای بعدی
*سید جعفر حسینینویسنده : مهاجر » ساعت 1:46 عصر روز چهارشنبه 87 آبان 29


یادمان چهارم

یادمان چهارمین سفر جهادی
دوشنبه 27 آبانماه
دانشگاه سمنان-دانشکده مهندسی-تالار خوارزمی-ساعت 18
همراه با:
پخش کلیپ های  مسافرت امسال، خاطره گویی و ...
شرکت برای عموم آزاد است.
گروه جهادی مهاجر
بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان
-----------------------
پی نوشت:
دوستانی که علاقه مند به شرکت در بخش خاطره گویی هستند می توانند به آقای سعید توکلی مراجعه کنند و یا با شماره 09124715626 تماس حاصل فرمایند.نویسنده : مهاجر » ساعت 12:55 صبح روز دوشنبه 87 آبان 20


اشاره:
در دو قسمت قبل از نقد مسافرت جهادی چهارم به بررسی دو معلونت و برخی مسائل پیرامونی پرداختیم. در این قسمت به بررسی دو معلونت فرهنگی و علمی و تذکراتی و پیشنهاداتی پیرامون آنها خواهیم پرداخت.

+ فرهنگی خارجی

یکی از مشکلات دانشگاه هایی امثال ما کمبود نیروی فرهنگی است. چون اغلب دوستان یا مهندسی و پایه هستند و تعداد کمی هم انسانی. کار فرهنگی با این افراد که نیاز به آموزش دارند مشکل است.
اگر قبل از مسافرت بتوان برنامه ریزی کرد و دوستان را طوری جمع کرد، شاید کار کمی جلو برود، در غیر اینصورت نباید انتظاری داشت. علاوه بر آن که امسال در انتخاب معاون با مشکل روبرو بودیم و بالاخره به پیسنهاد دوستان آقای طوسی انتخاب شد. با توجه به زمان کم باقی مانده تا مسافرت و ... ایشان نتوانستند آن طور که باید و شاید برنامه ریزی کنند.
در مجموع چند فعالیت شاخص انجام شد:
1. مسابقه نقاشی مولود کعبه در سه روستا:
طرح خوبی بود که با کار بیشتر می توان در سال های آینده هم پیگیری کرد.
2. مراسم ولادت حضرت علی(ع):
که در روستای بردی برگزار شد و استقبال خوبی هم شد.
3. دیوار نویسی مدارس و مساجد:
این هم طرح خوبی بود که امسال با جدیت خوبی دنبال شد.
4. برگزاری مسابقه کتابخوانی "آزادی معنوی" شهید مطهری:
قبل از مسافرت-سال گذشته و امسال- یکی از موضوعاتی که مورد بحث بود در باب مسائل فرهنگی، ارتباط با جوانان روستا-طیف هم سن و سال خودمان- بود که اهمیت فوق العاده ای هم داشت. چون اغلب کار فرهنگی ما یا برای کودکان بود یا بزرگسالان. وبرنامه ویژه ای برای جوانان نداشتیم.
طرح دیگری که امسال داشتیم و با کار بیشتر می شود در سطوح سنی دیگر هم برگزار کرد، مسابقه کتابخوانی است. که امسال در سطح روستای بردی از کتاب "آزادی معنوی" برگزرا شد. استقبال خوبی هم شد.
به نظر من بحث ترویج کتابخوانی خیلی بهتر از کتابخانه درست کردن توی روستاهاست. آدم کتابخوان بالاخره کتاب از هر جا شده تهیه می کند. علاوه بر این که این بخش از لحاظ کتابخانه در حد مطلوبی بود.
5. دیدار با خانواده شهدا:
حدوداً امسال به دیدار همه خانواده شهدای بخش رفتیم. از این لحاظ از سال گذشته بهبود داشتیم که به دلیل پیگیری های قبل از مسافرت بود.
پیشنهادی که به نظر مطلوب هم می رسد در بحث هدایا اگر دقیقاً اعضای خانواده مشخص شود، برای هر یک هدیه جداگانه تهیه شود، مناسب است و تأثیر زیادی دارد.

سه مورد از موارد بالا را برای اولین بار بود که انجام می دادیم و برای سال آینده جای کار بیشتر دارد، تا در کیفیت و کمیت آثار مطلوب تری داشته باشد.

چند نکته و تذکر:
1. وسعت مراسم های مذهبی، مسابقات کتابخوانی باید گسترش یابد و کیفیت آنها نیز بهتر شود.
2. در مورد کلاس های تابستانی و راهنمایی فکر می کنم باید از حالت جایزه محوری خارج شود و به سمت فعالیت محوری هدایت شود. مهمترین کار انتخاب و آموزش مربیان است. هر کسی نباید در منطقه با بچه ها ارتباط مستقیم داشته باشد.
3. مورد ضعف امسال نسبت به سال گذشته در بحث فرهنگی، قسمت تجهیز کتابخانه ها بود که فعالیت امسال 20% فعالیت سال گذشته بود.
4. در رابطه با بحث تداوم در بخش برادران هم اتفاق خاصی رخ نداد.
5. امسال بخش خواهران هم به مسافرت اضافه شده بود و از این جهت که با دختران و زنان روستا هم ارتباط برقرار شد یک امتیاز مثبت بود. برای سال های بعد باید در بحث اجرای برنامه ها از قبل هماهنگی های لازم در راستای اجرای برنامه ها انجام شود . به نظر من نیاز به یک برنامه ریزی جامعه و هدفمند دارد.

+علمی:
ویژگی مثبت امسال معاون و تیم علمی مناسب بود که نسب به دو سال گذشته قابل مقایسه نبود. یعنی قبل از مسافرت تیم دبیران انتخاب شده بود و فقط در یک درس(ادبیات) مشکل دبیر وجود داشت.
علاوه بر این کلاس ها منظم برگزار می شد و این خوب بود.
لیکن چند مشکل وجود داشت که بازده گروه علمی را با تمام نقاط مثبت کم کرده بود:
1. حضور دانش آموزان:
همیشه جمع آوری دانش  آموزان در این مناطق، آن هم تابستان سخت بوده است. با توجه به شناسایی این مشکل راه کارهای زیر پیگیری شد:
الف. برگزاری آزمون تعیین سطح:
که علاوه بر سطح بندی نوعی اطلاع رسانی هم محسوب می شد. ثبت نام هم در این آزمون انجام شد. این آزمون برای دبیرستان های دخترانه برگزار شد و استقبال هم خوب بود. ولی در دبیرستان های پسرانه به دلیل عدم همکاری مدیران مدارس به خوبی و در زمان حضور دوستان(سفر پیش قراولی خرداد ماه) در منطقه برگزار نشد. همچنین روند تصحیح آزمون و اعلام نتایج هم متأسفانه پیگیری نشد و حدوداً  هزینه پرداخت شده در این رابطه نتیجه مطلوب نداشت.
ب. هماهنگی با مدیران مدارس در را بطه با اطلاع رسانی کلاس های تابستان همزمان با برگزاری امتحانات نهایی:
چون معمولاً اطلاع رسانی بعد از پایان امتحانات و تعطیلی مدارس اعلام می شد، جمع آوری دانش آموزان کمی سخت بود. با این که زودتر اطلاع داده شد-اردی بهشت- ولی به دلیل عدم همکاری آموزش و پرورش این کلاس ها خوب برگزار نشد.(از لحاظ جمعیت)
بخش خواهران هم که به دلیل برگزاری جهادی علم و صنعت کنسل شد. در صورتی که زمینه خوبی برای فعالیت بود، و استقبال و نتیجه خوبی داشت.
علاوه بر آن اسکان نداشتن دانش آموزان در خوابگاه نیز مشکل دیگری بود. معمولاً این موضوع از طرف آموزش و پرورش پیگیری تأمین می شودکه برای سال های بعد باید پیگیری شود. چون علاوه بر برنامه های علمی، برنامه فرهنگی و مشاوره در زمان عصر هم می توان اجرا کرد.

یکی از دلایل عدم استقبال و نقص اطلاع رسانی عدم حضور معاون علمی در پیش قراولی قبل از مسافرت بود. البته بقیه دوستان پیگیری کردند ولی به هر حال 1، 2 روز از وقت دوستان صرف اطلاع رسانی شد که زیاد خوب نبود.

اهدای کتاب:
یکی دیگر از فعالیت های جانبی که در خصوص کارهای علمی در مسافرت جهادی انجام می شود، تجهیز کتابخانه مدارس با کتاب های کمک آموزشی است، که از دومنبع زیر تأمین می شوند:
الف. مؤسسات چاپ کمک آموزشی:
در این مورد در سال گذشته مقدار کمی کتاب داشتیم که تنها از یک مؤسسه جمع آوری شده بود و لی امسال با پیگیری دوستان، دو مؤسسه به نتیجه رسید که یکی از آنها مقدار زیادی کتاب اهدا کرد و لینک دوم هم به دلیل کمبود وقت و کافی بودن کتاب ها پیگیری نشد. این کتاب ها در 6 دبیرستان و 2 کتابخانه تقسیم شد. روند توزیع کتاب هم خوب پیگیری شد.

ب. از طریق دانشجویان:
شامل کتاب های دوستان جدیدالورود که در کنکور شرکت کرده اند و دیگر کتاب های خود را نیاز ندارند، می شود. این طرح امسال مطرح شد که خوب مدیریت نشد و اطلاع رسانی هم خوب نبود.
چند مزیت طرح:
1. یک سری کتاب که معمولاً بلااستفاده باقی می مانند به چرخه استفاده وارد می شوند.
2. نوعی آشنایی با حرکت جهادی است. برای معرفی حرکت به دانشجویان ورودی جدید.
3. هزینه کم و احساس مشارکت دانشجویان در طرح علمی مسافرت جهادی.
علاوه بر این اقدامات زیر لازم است:
1. نحوه اطلاع رسانی(که در قسمت اول توضیح دادیم) در مهر و بهمن که ورودی جدید به دانشگاه می آیند و یا زمان ثبت نام.
2. تدارک فضایی برای جمع آوری کتاب ها در هر دانشکده که افرادی برای آشنایی با مراجعه کنندگان حضور داشته باشند.
3. بررسی نهایی کتاب ها و بسته بندی آنها جهت ارسال قبل از تعطیلی دانشگاه.
* این رویه در رایطه با کتاب های فرهنگی هم قابل پیگیری است.
به هر حال امسال نتوانستیم از این ظرفیت استفاده کنیم.نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 2:0 صبح روز سه شنبه 87 مهر 9


اشاره:
شاید دوست
ان خیلی نظر داشته باشند و فکر کنند به ذهن ما نرسیده-شاید هم نرسیده باشد- ولی با توجه به اینکه ما قبل از مسافرت چندین جلسه 3 نفری، 4 نفری و ... تصمیم گیری، بررسی، مشورت و ... می گذاریم و با نظر به سفرهای گذشته اقدام به برنامه ریزی و اجرا می کنیم به بسیاری از این نظرها رسیده ایم و اگر اجرا نکرده ایم حداقل در نظر داشته ایم. لیکن به دلایل و شرایط مختلف نتوانسته ایم آنها را اجرا کنیم-مثلا پروژه عام المنفعه که امسال داشتیم و پارسال نداشتیم ولی سال گذشته هم به فکر بودیم.
یک حسن این قبیل نوشتارها این است که به دوستان یادآور می شود که اولاً ما معتقد نیستیم مسافرت بدون اشکال برگزار شده است و بسیاری از دغدغه های آنها را هم مدنظر داریم.
حالا اگر شما هم دغدغه های خود را و مشکلاتی که مسافرت داشت؛ ذکر کنید قطعاً پیرامون آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد. همچنین است درباره هدف مسافرت و هر آنچه به جهادی مربوط است.
در این قسمت رفت و آمد، فرهنگی داخلی و فعالیت عمرانی بررسی می شود.


+ رفت‏آمد تا منطقه:

با توجه به چند فاکتور راحتی، امنیت، نظم و هزینه قطار برای سفر انتخاب شد. علاوه بر آنکه با توجه به مسیر حمل و نقل با اتوبوس مشکل بود. به هر حال رفت و آمد نسبت به سال گذشته به نحو بهتری انجام شد و حدوداً تمام ویژگی‏های در نظر گرفته شده لحاظ شد. نکته مشکل کار اندیمشک-زرین آباد بود که کمی گرم بود. آن هم هدفمند بود-وجه افتراق جهادی با دیگر مسافرت‏ها.

+فرهنگی داخلی مسافرت:

در باب اهمیت موضوع بسیار گفته‏ایم لیکن در مقام اجرا نتوانستیم آن طور که باید و شاید منظم و مفید جمع را اداره کنیم. برخی مشکلات در مسافرت‏های قبل مشاهده شده بود، راهکار در نظر گرفته شد-برخی نتیجه داد و برخی نداد- مشکلا جدیدی هم بود که باید به آن بپردازیم. نکات مفید و روشنی هم داشت که باید در آینده تقویت شود.
1. بیدار کردن صبحگاهی:
نکته مثبت-حدوداً سال های گذشته هم بود- به موقع بیدار شدن بود و همکاری دوستان. اما درباره شیوه و اینکه چه کسی باید بیدارباش بزند؟ شخصی که دوستان را بیدار می‏کند باید در جمع فرمان‏بری داشته باشد، که معمولاً معاون اول است-که ما هیچ وقت نداشتیم! و این بد است. در عدم حضور معاون اول امسال خوشبختانه معاون فرهنگی داخلی این کار را می‏کرد. به موازات این راه‏کار عملی، ایجاد اصوات هم در بیدار کردن نرم  دوستان مؤثر است- که این هم داشتیم- لیکن در کل تنوع و مناسبتی وجود نداشت و این چندان قابل قبول نیود.
موسیقی هم می‏توان در برنامه ریزی ها گنجاند. تا به حال خیلی و به طور برنامه ریزی شده نداشته ایم با لحاظ ملاحظات می توان استفاده کرد.
2. ورزش صبحگاهی:
هنوز جایگاه ورزش صیحگاهی در مسافرت ما مشخص نشده است. گاهی روزها بطور بی نظم و ناهماهنگی اجرا شد.
*جسارت تغییر:
گاهی اوقات خیلی از مشکلات و نقاط ضعف ها با تغییر کوچک در برنامه ریزی قابل حل است. مثلاً تغییر جای ورزش با صبحانه! از چند جهت مفید است: اول اینکه یک عده نمی روند فاصله نماز تا صبحانه را گوشه ای بخوابند. دوم با شادابی صبحانه می خورند و سوم شهرداری فرصت بیشتری برای آمده کردن صبحانه دارد و این در کل یعنی بالا بردن بهره وری و کمبود اتلاف وقت.
و یا مشکل شام و فرهنگی داخلی عصر. فاصله 3 ساعته بین استراحت عصرگاهی و نماز مغرب عملاً از مفید بودن برنامه ها کم می کند. برای اینکه این فاصله کتر شود و بعد از شام هم یک برنامه داشته باشیم بهتر است شام به قبل از نماز منتقل شود. هم شام باعث دیر شدن خاموشی نمی شود هم بهتر می توان برنامه ها را مدیریت کرد.
خلاً معاون اول و طرح و برنامه-یا چیزی از این قبیل-در ساختار مسافرت ما به چشم می خورد.
3.رفت و آمد به محل کار:
یکی از مشکلات امسال ناهماهنگی در ورود گروه های کاری به محل اسکان بود. بطوریکه بین ورود گروه 1 و دیگر گروه ها گاهاً حدود 2 ساعت اختلاف ایجاد می شد. و ایم کل برنامه داخلی را بر هم زد.
علاوه بر آن گاهی اوقات بعضی از گروه ها خیلی دیرتر(مثلاً 4 یا 5) به محل می رسیدند که اجرای رنامه های فرهنگی داخلی را کاملاً مختل کرد.
4. پخش فیلم:
این بخش هر سال کمرنگ تر می شود. 85(قائن) هر روز پخش فیلم داشتیم. 86(هلیلان) 2 روز یک فیلم و امسال مجموعاً 3 فیلم.
نگاه ما در کل حذف برنامه پخش فیلم و جایگزینی برنامه بهتر بود. پخش فیلم حذف شد برنامه خوب هم جایگیزین نشد.
فکر کنم بیشترین استقبال از «حداحافظ رفیق»بود.
5. حلقه معرفت:
آنچه در حلقه معرفت بیشتر از برنامه ریزی اهمیت دارد «نگین» حلقه است-کسی که بتواند ایجاد بحث کند، به بحث جریان بدهد و روند را مدیریت کند. در این مورد ضعیف عمل شد و در کل چند جلسه ای که با حاج آقا بام  افکن دوستان صحبت کردند برگزار شد.
6. کتابخانه مسافرت:
در بین سه سال گذشته بهترین کتابخانه، کتابخانه امسال بود و فکر می کنم یکی از بهترین برنامه های داخلی مسافرت امسال بود. و حرف دوستانی که می گفتند کتاب در مسافرت جهادی جواب نمی دهد نقض شد. شاید دلیل استقبال زیاد دوستان کمبود برنامه های داخلی بود. لیکن کتاب های کتابخانه هم بی تأثیر نبود.
طرح بنده در این رابطه ایجاد کتابخانه جهادی بود که قبلاً در این مورد توضیح کوتاهی دادم.
7. مسابقات ورزشی:
شروع خوبی داشت ولی به سرانجام نرسید. یکی از فاکتورهای مهم شروع از ابتدای مسافرت است که این عملی شد.
8. هدیه مسافرت:
هدیه مسافرت امسال با هدف تقویت معرفت نسبت به «هجرت و جهاد» بود. گرچه کتاب «آزادی معنوی» با بیان ساده مسائل مهمی را بین می دارد لیکن فصلی که به جهت آن کتاب انتخاب شد، فصل هجرت و جهاد بود که دوستان زیادی هم در بازه مسافرت مطالعه کردند.
9. خاموشی:

به دلیل کار شبانه یک گروه از بچه ها در شب اول در روند خاموشی به دلیل بی نظمی در خواب خلل ایجاد شد.
امسال پدیده جدید شب بیداری عده ای از دوستان بود که بنا به دلایلی، از برخورد با دوستان صرف نظر شد. این حرکت علاوه بر مضراتی که در مسافرت و دیگران می گذارد از نحوه برخوردی با حرکت جهادی نشأت می گیرد که سال های آینده باید تدبیری برای مقابله با آن اندیشیده شود.
در برنامه خاموشی دوستان همکاری کمی داشتند ولی معمولاً ساعت 5/11 خاموشی کامل اجرا می شد ولی شب زنده داری ها مانع اجرای کامل آن می شد.
10. برنامه های معنوی مسافرت:
یکی از مواردی که بنده خاطرم هست در جلسه پایانی مسافرت 85 برخی دوستان مطرح کردند کمبود برنامه های مذهبی و جو معنوی مسارفت بود. که سال گذشته هم در برنامه ریزی مدنظر بود ولی آنچه انتظار داشتیم برآورده نشد.
برنامه نماز اول وقت و دعای عهد صبح ترک نشد و این نقطه روشن امسال و مسافرت های گذشته بود. در نیمه دوم هم برنامه تلاوت قرآن قبل از نماز مغرب و عشاء و زیارت عاشورا برگزار شد. که از روزهای نخست باید پیگیری می شد.
شاید جمع به دلیل خستگی بدنی کشش برنامه سنگین-مثل دعای کمیل امامزاده- را نداشته باشد ولی برنامه هایی نظیر تلاوت قرآن و جمع خوانی یا سوره واقعه قبل از خواب به خوبی جواب می دهد.
نکته مهم فردی است که باید این طیف برنامه ها را مدیریت کند و تا به حال در جمع ما کم بوده است یا در مسافرت شرکت نداشته است. معاون فرهنگی داخلی اگر خودش این کاره باشد بله! ولی اگر نباشد هر چقدر برنامه ریزی هم داشته باشد نمی تواند!

+عمرانی:

امسال در بحث انتخاب پروژه ها بهترین سال بود، از چندین لحاظ:
1. منازل مسکونی؛ از لحاظ وضعیت خانواده ها.
2. مسجد؛ پروژه عام المنفعه.
3. تناسب پروژه ها با تعداد شرکت کنندگان.
که به دلیل چند ویژگی امسال با سال گذشته بود:
1. سفرهای شناسایی زیادتر.
2. مقدار بودجه فراهم شده جهت کار عمرانی.
و نقاط ضعف پروژه های امسال:
1. اشتغال زایی نداشتند؛ یعنی برای مردم منطقه درآمد زا نبودند. به این نکته در سفرهای شناسای بسیار توجه شد ولی نتوانستیم پروژه ای با این ویژگی در منطقه تعریف کنیم.
2. در سه روستا بود؛ 5 پروژه در سه روستا قرار داشت در صورتیکه می توانستیم در 5 روستا پروژه داشته باشیم. گرچه تراکم محاسناتی دارد، گستردگی بین روستاها هم یک ویژگی دیگر.
3. فاصله زیاد تا روستای گوراب؛ این فاصله علاوه بر هزینه حمل و نقل و خستگی شرکت کنندگان باعث بی نظمی در برنامه ها هم می شد. بطوریکه گروه بردی 1-5/2 زودتر از بقیه گروه ها در محل اسکان حاضر می شد.
4. هماهنگی مصالح؛ با توجه به اینکه هماهنگی مصالح به عهده ما بود در برخی روزها کمبود مصالح کار را عقب می انداخت که خوشبختانه بچه بیکار نبودند و این مورد بسیار کم اتفاق افتاد و معمولاً با قرض گرفتن مصالح مشکل حل می شد.
به نظر من بهترین معاونت امسال نسبت به سال های گذشته و دیگر معاونت های امسال، معاونت عمرانی بود.           نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 7:25 عصر روز دوشنبه 87 شهریور 11


اشاره:
هر «مسافرت جهادی» برای شرکت‏کنندگان آن «سفر نو»یی خواهد بود که با وجود روح حاکم بر سفرهای جهادی نباید با دیگر مسافرت‏ها قیاس شود(البته «سفر اول» همیشه دلچسب‏تر است!). گر چه این نظر راه را بر «نقد و بررسی» فرآیند برگزاری مسافرت جهادی نمی‏بندد. فعالیت‏های مختلفی که در مجموع منجر به برگزاری مسافرت جهادی می‏شود باید هر ساله مورد مداقه قرار گیرد، برای نقاط ضعف چاره‏ای اندیشیده و  در مسیر مرتفع نمودن آن حرکت کرد و نقاط قوت آن را بهبود بخشید.
کاری که از مسافرت جهادی دوم بدان بطور گسیخته پرداخته می‏شد. بر آن شدیم تا برای مسافرت امسال این روند تا حد امکان  مکتوب، مشروح و دقیق باشد.
این مهم در دو بخش «قبل از مسافرت» و «حین مسافرت» بررسی شده است. در این قسمت به فعالیت‏های قبل از مسافرت خواهیم پرداخت. برخی از فعالیت‏ها هم در قسمت دوم در بخش معاونت‏ها بررسی خواهیم کرد. بدیهی است به دلیل عدم دسترسی به اغلب دوستان این مطالب از دیدگاه بنده به عنوان مسئول گروه جهادی و مسافرت جهادی سوم و چهارم نوشته شده‏است. قطعاً نقد دوستان نسبت به عملکرد بنده و دیگر دوستان نیز محترم و قابل درج در این وب‏گاه خواهد بود. از نظرات همه دوستان در این مورد استقبال می‏کنیم.
+فعالیت‏های پیش از مسافرت و طول سال:
نگاهی به طیف فعالیت‏ها و شیوه‏ی اجرای آنها نشان می‏دهد که فعالیت‏ها صرفاً در جهت تبلیغ گروه‏ جهادی و سفر جهادی بوده‏است. برگزاری نمایشگاه عکس، طرح روزه عمومی، چاپ نشریه مهاجر همسفر(ویژه ثبت‏نام) و ... همه نشان از صدق این نظر دارد. در حالی که شاید بتوان گفت تنها فصلنامه مهاجر در جهت ایجاد معرفت نسبت به حرکت جهادی بوده است(با تیراژ و طیف مخاطب محدود!). هیج جلسه‏ای یا زمانی برای تبیین اهداف و آرمان‏های مسافرت جهادی و حرکت جهادی برگزار نشده است و این بسیار خطرناک است. طیف شرکت‏کنندگان و ثبت‏نام کنندگان بخوبی بازتاب این فعالیت‏ها را نشان می‏دهد.
پس باید در تعریف فعالیت‏ها تناسبی بین «تبلیغات» و «ایجاد معرفت» برقرار کرد و بر وجه دوم بیشتر پای فشرد.

+ تبلیغات و ثبت نام:
ثبت نام در 3 پایگاه انسانی، پایه و مهندسی انجام شد. روند ثبت نام و زمان ثبت‏نام و حجم تبلیغات در مقایسه با سال‏های گذشته وضعیت مطلوب‏تری داشت. سال گذشته 50 نفر از 150 نفر ثبت‏نام کننده در مسافرت شرکت کردند(33% ثبت‏نام کنندگان) و امسال 65 نفر از 120 نفر ثبت‏نام کننده در مسافرت شرکت کردند(50% ثبت‏نام کنندگان).
توزیع دورنما، قبض کمک مالی و برنامه فرهنگی داخلی در بین شرکت‏کنندگان از نکات مثبت امسال بود، اگر چه باید زودتر(هنگام ثبت نام) این کار انجام می‏شد.
برگزاری جلسه توجیهی هم تأثیر خوبی در ثبت نام کنندگان داشت. برای جلسه توجیهی باید برنامه ریزی بیشتری کرد. ولی وجود آن بسیار مفید است.
چند پیشنهاد در این رابطه:
1. جمع‏آوری کمک مالی از اساتید و دعوت آنها به مسافرت:
پیشنهادی که از سال گذشته هم مطرح بود؛ لیکن نیاز به پیگیری و صرف وقت و برنامه‏ریزی دارد. به نظر بنده باید این کار را از کانال‏های مختلف پیگیری کرد(دفاتر گروه‏ها، ریاست دانشگاه و دانشکده‏ها، معاونت فرهنگی-دانشجویی و ...).
2. دعوت بزرگان:
در دو زمینه خارجی و داخلی قابل پیگیری است و فکر می‏کنم طی این 4 مسافرت وجود نداشته و یا خیلی ضعیف بوده است:
- جو داخلی مسافرت:
مثلاً حضور حاج‏آقا وحیدی و یا حاج‏آقا قاسمیان و یا حتی آقای پناهیان و یا آقای رحیم پور ازغدی؛ حضور این افراد در جمع مسافرت بسیار اثر بخش است.
حضور ریاست دانشگاه، دفتر نهاد و یا معاون فرهنگی- دانشجویی و ... برای جلب همکاری بیشتر آنها مؤثر است.
- فرهنگی خارجی:
بعضی افراد چهره‏اند. یعنی کافی است شما جایی اعلام کنید فلانی قرار است بیاید؛ غلغله می شود! بعضی از افراد بالا همینطورند! اگر قرار شد تشریف بیاورند می‏شود هم در سطح استان و هم در شهرستان و روستاها از آنها استفاده کرد!
3. تبلیغات رو در رو:
ارتباط و صحبت رو در رو بهترین شیوه معرفی حرکت به دانشجویان است. می‏توان به بهانه‏های مختلف از فضای باز دانشگاه (مثلاً جلوی سلف و یا ورودی دانشکده‏ها) استفاده کرد.
تبلیغات و کمپ داخل شهر هم به نظر کارآمد خواهد بود.
*آنچه در تبلیغات رو در رو مهم است؛ آگاهی شخص مذکور نسبت به حرکت و فعالیت‏های گروه است.
4. ...
از پتانسیل دیگر تشکل‏ها برای معرفی حرکت هم می‏توان استفاده کرد، لیکن باید مراقب بود.
دیدارهای عمومی هم در این رابطه مفید است. مثلاً قبل از نماز ظهر در مسجد امام علی(ع) و یا اوایل ترم در نمازخانه خوابگاه. این کار در جذب ورودی‏های جدید مخصوصاً طیف مذهبی آنها بسیار مفید است.

معرفی گروه به ورودی جدیدها به هنگام ثبت‏نام هم مفید است.از این جهت که والدین دانشجویان هم حضور دارند اهمیت بیشتری دارد.
همایش با محوریت موضوع«محرومیت» و یا «هجرت و جهاد» هم مفید است که سال گذشته نتوانستیم اجرا کنیم.
پخش فیلم ماهیانه و یا دوهفته‏ای هم با همین موضوع پیشنهاد می‏شود. با توجه به اینکه بهانه‏ای است تا درباره این حرکت با دانشجویان تعامل شود. اگر خشک و خالی هم نباشد چه بهتر!

برگزاری نمایشگاه عکس در مکان‏های مختلف مانند دیگر دانشگاه‏ها، فرهنگسراها و ادارات نیز ایده خوبی‏است. که علاوه بر سمنان در تهران هم قابل پیگیری است.

+تیم اجرایی(معاونین) مسافرت:
کمبود نفرات مناسب برای برگزاری مسافرت جهادی از ابتدا مشکل گروه ما بوده است بطوریکه معمولاً انتخابی بین چند گزینه حداقل برای بنده وجود نداشته است. به نظر بنده این مشکل به دلایل زیر است: 
1. از دست دادن هسته اولیه:
اگر به شرکت کنندگان اولین سفر جهادی(نوروز85-دونخی) نگاه کنیم خواهیم دید که تمامی کسانی که ورودی همان سال(84) بودند اغلب در مجموعه بسیج جذب شدند. حسن سزاوار، امین آجورلو و سید حسین تقیان که حدوداً هسته مرکزی حوزه* را تشکیل می‏دهند. لیکن از این سه نفر هیچکدام در مسافرت سال بعد به عنوان معاون حضور نداشتند و یا شرکت نکردند. حضور این افراد در گروه جهادی می‏توانست شرایط رشد گروه را فراهم نموده و اکنون وضعیت دیگری حاکم بود. در کل جذب پتانسیل‏های ایجاد شده در گروه جهادی توسط ارکان مختلف بسیج دانشجویی زمینه رکود گروه را فراهم نموده است (سعید سلمانی، سجاد شیرکوند و مسعود بهرامی از معاونین جهادی سوم و  محمد زیبافر از نیروهای بالقوه گروه). علاوه بر آنکه برخی تنگ‏نظری‏ها مانع حضور برخی افراد در تیم اجرایی مسافرت شده‏است. در این صورت معاونین مسافرت تنها یکسال (حتی یک مسافرت) با گروه همکاری نموده و پس از مسافرت به کار دیگری مشغول می‏شوند.
2. نبود امکانات، دفتر و فضای مجزا برای گروه جهادی:
پس از گذشت حدود دو سال و نیم از شروع فعالیت گروه هنوز جلسات این گروه در مکان‏های مختلف مانند مسجد، اتاق بسیج، منزل دوستان و ... برگزار می‏شود. هر لحظه امکان دارد کامپیوتری که اطلاعات گروه در آن ذخیره شده‏است جا به جا شود(چند ماه پیش این اتفاق افتاد و یک هفته کار گروه را دچار مشکل کرد). اگر کسی بخواهد با گروه ارتباط برقرار کند نمی‏داند باید به کجا مراجعه کند و چه کسی پاسخگوی اوست. تلفن تماسی وجود ندارد و ... . وضعیت مالی گروه مستقل نیست. همه و همه این عوامل شرایط عدم انسجام گروه را در طول سال فراهم می‏کند. بطوریکه حقیر نتوانستم بین اعضای اندک گروه طی 6 ماه انسجام خاصی برقرار کنم. قطعاً تا این مشکل مرتفع نشود نباید انتظار یک گروه منسجم را داشت.
3. کمبود وجود فارغ‏التحصیلان برخی دبیرستان‏ها:
حضور فارغ‏التحصیلان دبیرستان‏هایی مانند مفید، خواجه نصیر و ... در دانشگاه‏های تهران زمینه مساعدی برای گروه‏های جهادی این دانشگاه‏ها فراهم نموده‏است (گر چه از این ناحیه ضربه‏هایی هم به حرکت‏های جهادی در دانشگاه‏های مذکور خورده‏است که باعث تصمیم به تصویه و  کم کردن نفوذ این طیف در گروه‏های جهادی شده‏است). تجربه جهادی نداشتن مشکل بسیاری از معاونین مسافرت در دانشگاه ماست.  

در مجموع کمبود نیروی انسانی یکی از مشکلات گروه است که باید تربیت و منسجم شوند. راه‏کارهای زیر پیشنهاد می‏شود:
1. تشکیل گروه مطالعاتی و جلسات منظم درباره حرکت جهادی.
2. برگزاری اردوهای تشکیلاتی ویژه ماهیانه یا دو ماهیانه.
3. برگزاری سفر جهادی ویژه نوروز برای 25-30 نفر و یا شرکت در مسافرت جهادی دیگر گروه‏ها مثلاً رضوان.


تیم اجرایی مسافرت امسال 4 ماه زودتر(حدود اسفندماه) تشکیل جلسه داد؛ لیکن در حوزه فعالیت‏های فرهنگی(خاجی) و پژوهش‏های مردمی نسبت به سال گذشته ضعیف‏تر عمل شد.
عملکرد معاونین امسال را در قسمت اجرایی مسافرت بررسی خواهیم کرد.
به نظر بنده تیم مسافرت امسال حداکثر تا اواسط آذر ماه باید تشکیل جلسه بدهد. مسئول مسافرت هم باید تا اواسط آبان ماه معین شود.

+سفرهای شناسایی:
سفرهای شناسایی در مقایسه با سال گذشته 3 ماه زودتر شروع شد. تا 15 فروردین ماه 2 سفر انجام شده‏بود و منطقه مسافرت قطعی شده بود. لیکن مسافرت سوم باید کمی زودتر انجام می‏شد که به دلیل انتخابات به تعویق افتاد.
از لحاظ زمانی مسافرت‏ها مناسب بود. لیکن تیم سفرها و هدفمند بودن آنها چندان برنامه‏ریزی نشده بود.
به نظر بنده سفرهای پیش‏قراولی طبق برنامه زیر برای مسافرت تابستان مناسب است:
1. بهمن ماه:  بررسی اولیه چند منطقه
2. اسفند ماه: انتخاب قطعی منطقه و ارتباط با مسئولان استان و شهرستان
3. فروردین ماه: شناسایی دقیق عرصه‏های فعالیت و انجام سفرهای تخصصی فرهنگی، سازندگی و پژوهش‏های مردمی و اسکان گروه
4. اردی‏بهشت ماه: بررسی تغییرات منطقه و تکمیل ارتباطات
5. تیرماه: سفرهای تدارکاتی، قطعی نمودن عرصه‏ها، اطلاع رسانی

+ زمان مسافرت:
زمان مسافرت امسال با توجه به چند فاکتور انتخاب شد:
1. شرایط آب و هوایی منطقه:
با توجه به گرمای منطقه هر چه مسافرت زودتر انجام می‏شد، کار در منطقه با سختی کمتری مواجه می‏شد.
2. زمان قبل و بعد از مسافرت:
هر چه زمان بیشتری وجود داشته باشد وقت بیشتری از معاونین گرفته خواهد شد و بعد از مسافرت زمان بیشتری برای ارائه مستند وجود خواهد داشت.
3. تعداد شرکت کنندگان:
هر چه زمان مسافرت به پایان سال تحصیلی نزدیک‏تر باشد انصراف شرکت‏کنندگان به دلایل مختلف کمتر خواهد بود.
به نظرم در هر سه مورد موفقیت حاصل شد. لیکن مدت کم بین اتمام امتحانات پایان ترم و برگزاری مسافرت بر فعالیت‏های فرهنگی و پژوهشی اثر منفی گذاشت.

+منطقه مسافرت:
منطقه مسافرت از نظر محرومیت درجه متوسط قرار داشت ولی برای فعالیت فرهنگی بهترین انتخاب بود.**
-----------------------------------
* منظور حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان(امام حسین(ع)) است.       
** در زمینه «سفرهای شناسایی» جزوه مختصری تهیه شده‏است که به زودی پس از رفع برخی نواقص آن در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت.نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 9:0 صبح روز دوشنبه 87 مرداد 28


در این شب سیاهم گم گشته راه مقصود
از گوشه ای برون آی ای کوکب هدایت
حدود 20 روز از تموم شدن جهادی می‏گذرد؛‏ و من نیمی از آن را در جهادی گذراندم! یکی از خصوصیات جهادی، کمیاب بودن جهادی است. مثل ماه رمضان. غم آخر جهادی (وقتی ساکت رو گرفتی دستت و به سمت اتوبوس حرکت می‏کنی!) غم بدی است! با اینکه چند روز از جهادی چهارمم می گذرد هنوز به حالت عادی برنگشتم. عجیب‏ترین خبری که طی این چند روز شنیدم کنسل شدن جهادی امیرکبیر بود(+)؛ مسخره‏ترینش هم بسته شدن «همشهری جوان»! 
جهادی برای من چیزی جز ؛ چند تا واحد پاس کرده و چند تا افتاده و دو سال عقب افتادن از برنامه زندگیم و عوض شدن یک عمر مسیر زندگی نداشت(البته چیز کمی هم نبود)! خودم تصور می‏کنم برای چیزهایی که در جهادی به دست آوردم بهای زیادی نپرداختم...
بگذریم...
بالاخره قالب وبلاگ رو که قول داده بودیم عوض کردیم(+) ولی هنوز هم وبلاگ مهاجر مدیر ندارد! بالاخره «یک مرد» پیدا خواهد شد. روی قالب و قسمت آرشیو هم دارم فکر می‏کنم(البته نه زیاد!) سعی می‏کنم در اسرع وقت کار به یک نتیجه‏ای برسد. اگر از دوستان در زمینه طراحی قالب مهارت دارند لطفاً به بنده اطلاع بدهند.
قرار بود درباره مسافرت امسال چندتا مطلب بنویسم(+) چند تا آماده هستند که در روزهای آینده ملاحظه خواهید کرد.   
از اینکه پراکنده و طولانی هستند معذرت می‏خواهم؛ از آشفتگی ذهن حقیر است.نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 7:0 صبح روز شنبه 87 مرداد 26


به امید خدا امروز عازم ایلامم. بیشتر برای جهادی می‏رم. اول برای بیل زدن می‏رم دوم برای دو سه تا کار پروژه‏های خودمون و ...
یا علینویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 9:37 صبح روز چهارشنبه 87 مرداد 16

نویسنده : مهاجر » ساعت 3:52 عصر روز سه شنبه 87 مرداد 15


تا امروز (سه شنبه 8 مرداد) ایلام بودیم! با رسول مصداقی. ساعت 19 هم با هواپیما برگشتیم!
سعی می کنم طی روزهای آینده پیرامون موضوعات زیر بنویسم:
+ درباره این سفر(نقاط ضعف و قوت)
+ گزارشی از فعالیت های مسافرت امسال
+ جهادی ستادی
+ جلسه میانی مسافرت امسال
+ و ...


نویسنده : مسئول مسافرت » ساعت 12:6 صبح روز چهارشنبه 87 مرداد 9

   1   2   3   4   5      >